Historie

Duchovním otcem a zakladatelem projektu, který se v Rakousku jmenuje Zeitbank55+
je Fritz Ammer.


„Mateřský“ spolek Dachverband Zeitbank55+ a SPES e. V. sídlí ve Schlierbachu v Rakousku. Odtud je celý projekt koordinován a tento spolek je nositelem know-how a garantem multiplikace do dalších států Evropské unie.

První spolky ZB 55+ začaly vznikat v roce 2003 a v současné době existuje bezmála 50 skupin v Rakousku a Německu. V Německu se tento projekt nazývá Zeitbank plus

Aktuálně v projektu

foto

Sousedské bramborové knedlíky se zelím

31.1.2020
Když máte kamaráda, co vaří v hospodě a zbudou jim bramborové knedle se zelím a k tomu spoustu sousedů, tak je o zábavu postaráno. Doma máte kupu knedlí, vyšlete signál mezi SOUSEDY a pak už se jen tvoří řada a roznáší se mezi žvancechtivé. Byla velká legrace a ještě jsme si pochutnali! Kdybyste se chtěly dozvědět, kde si SOUSEDÉ pochutnávají na knedlících - tak je to ve Zlíně... tam je dobré být mezi SOUSEDÉ plus...

foto

SOUSEDÉ plus Zlín v akci -signalizace přítomnosti

28.1.2020
Dojednáváme s hasiči setkání na téma nebezpečí pro seniory a OZP při požárech atd. Zástupci hasičů přišli k nám domů, aby měli představu o cílové skupině. Rozhovor se dotkl sousedské výpomoci. "A jak vlastně ta sousedka ví, že nejste doma, to jí pokaždé voláte?" "Nemusím, máme signalizaci! Když je doma můj chlap, tak je na chodbě vozík a když já, tak je tam koště. Když odlétám pryč, koště mizí!" "Teda to je signalizace, to by se od vás mohli jiní učit!" Tak to dávám k dispozici. A pobavila jsem hasiče! Sousedi, jsme prostě čím dál tím dokonalejší! :-)

foto

Prezentace projektů aktivizujících seniory... i SOUSEDÉ plus přišli na řadu

22.1.2020
První letošní prezentace komunitních, seniorských a dobrovolnických aktivit, tedy i našich SOUSEDŮ plus proběhla letos v lednu Odborovému svazu pedagogických pracovníků, sekce seniorů a proběhla v úžasné náladě a atmosféře na celostátní konferenci v Praze. Upřímně věříme, že bývalí pedagogové jsou nejaktivnější senioři a že se k nám přidají.

foto

Všem SOUSEDŮM plus přejeme do nového roku 2020

28.12.2019
... to nejlepší a SUPER cesty...

foto

SOUSEDÉ a Barborky

4.12.2019
Tradiční TOTEMová akce rozsvěcení vánočního stromečku, u které nemohou nikdy chybět SOUSEDÉ plus TOTEM... Letos poprvé kromě milého společného zpívání vánočních koled, každý odcházel s třešňovou větvičkou Barborkou.

foto

Celostátní setkání 2019 SOUSEDÉ plus v Ivančicích

29.11.2019
Ve dnech 26. - 27.11.2019 proběhlo celostátní setkání SOUSEDÉ plus. Bylo zastoupeno celkem 7 krajů z celé ČR. Účastníci nejprve vyslechli prezentaci k projektu - byla představena filosofie a metodika projektu. Probíhala diskuze mezi jednotlivými členy klubů (spolků). Bylo velice zajímavé a inspirativní vyslechnout úspěchy i různé překážky, se kterými se potýkají lidé na vesnici i ve velkých městech. V Rakousku je projekt cílen na seniory, v ČR je přínosem chápání projektu mezigeneračně. Zapojením mladších lidí učíme tuto generaci úctě ke stáří a vzájemné výpomoci. Neméně důležité je také naučit se a nebát se o pomoc požádat. Setkání probíhalo v příjemné atmosféře, každý z 20 přítomných lidí se aktivně zapojil do diskuze a odnesl si cenné rady.

foto

Cestou do Jablonce nad Nisou

15.10.2019
Dneska krásný zážitek... Cestou do Jablonce projíždím Mladou Boleslaví a tak jsem si řekla, že se zastavím v Komunitní centrum Klementinka , které jsem nedávno objevila, když jsem brouzdala internetem... Vzpomněla jsem si na návštěvu pana náměstka primátora Mgr. Daniela Marka , kterou jsme v TOTEmu uvítali před 2 roky a tak nějak na mne dýchlo TOTEMové "setkávání"... Překrásně upravený prostor, sál plný spokojených seniorů poslouchajících přednášku o svém městě před 50 lety, nádherná zahrada, tělocvična, výtvarná dílna a úžasná koordinátorka Lenka Mansfeldová...bohatá nabídka různorodých programů... Velké uznání, jak rychle a krásně centrum vzniklo a jak se město Mladá Boleslav stará o své seniory... Co takhle SOUSEDÉ plus???

foto

SOUSEDÉ sázeli nové stromy

8.10.2019
V jihomoravských Biskoupkách se SOUSEDÉ plus zapojili do sázení nových stromů. Užili si to a udělali kus dobré práce pro obec, pro sebe i pro všechny, kdo v budoucnosti budou v Biskoupkách "doma".

foto

SOUSEDÉ plus TOTEM pomáhali na Třetím festivalu

8.10.2019
Třetí festival - přehlídka seniorských uměleckých aktivit je velká třídenní akce, která proběhla počátkem října už pošesté v Plzni. Akce se zúčastnilo 238 seniorů a bez pomoci dobrovolníků by nebylo možné ji uskutečnit. Velký kus práce odvedli i TOTEMoví SOUSEDÉ plus. Poděkování od účastníků i TOTEMového organizačního týmu.

foto

Třetí festival

5.10.2019
Překrásné třídenní setkání seniorských uměleckých aktivit, které hostilo více než 200 seniorů z celé ČR. Na prezentaci SOUSEDÉ plus nebyl tak úplně čas, ale některé kluby se prostě jen tak přijely podívat - třeba volarský, prachatický...


Autor řešení, administrátor: Roman Miškovčík Plzeň, Grafika: Hanja.eu
Všechna práva vyhrazena ©2020 TOTEM, z.s.